Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ голови
Турійського районного суду Волинської області
від 16.12.2019 № 27/01-06
Правила
внутрішнього трудового розпорядку
Турійського районного суду Волинської області
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Ці правила визначають внутрішній трудовий розпорядок у Турійському районному суді Волинської області (далі – Правила), розроблені відповідно до статті 43 Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про помічника судді та інших нормативно-правових актів.
1.2. Правила мають загальний характер, є обов’язковими для виконання суддями та працівниками апарату суду, які не є державними службовцями (далі - працівники).
1.3. Метою Правил є забезпечення трудової дисципліни, раціонального використання робочого часу, підвищення якості й продуктивності праці шляхом створення необхідних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомого і сумлінного виконання працівниками своїх трудових обов’язків.
1.4. Усі питання, пов’язані із застосуванням Правил, вирішуються головою суду та керівником апарату суду в межах наданих їм актами законодавства повноважень, а у випадках, передбачених законодавством України, - спільно або за погодженням з трудовим колективом.
ІІ. ПОРЯДОК ПРИЙНЯТТЯ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ
2.1. Працівники реалізують своє право на працю шляхом укладання трудового договору в установленому законом порядку. Призначення на посади та звільнення з посад працівників суду здійснюється відповідно до Конституції України, Закону України «Про судоустрій та статус суддів», Положення про помічника судді, чинного трудового законодавства.
2.2. При зарахуванні до штату суду суддя повинен подати такі документи:
- заяву про зарахування;
- трудову книжку;
- копії документів про освіту, у тому числі про повну вищу освіту, науковий ступінь, вчене звання, підвищення кваліфікації;
- декларацію (електронну декларацію) про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік;
- копію паспорта;
- копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов’язаних);
- копію документів про надання пільг (у разі наявності);
- інші документи, передбачені чинним законодавством.
Підставами для звільнення судді є:
- неспроможність виконувати повноваження за станом здоров’я;
- порушення суддею вимог щодо несумісності;
- вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді;
- подання заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням;
- незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду;
- порушення обов’язку підтвердити законність джерела походження майна.
Повноваження судді припиняються у разі:
- досягнення суддею шістдесяти п’яти років;
-припинення громадянства України або набуття суддею громадянства іншої держави;
- набрання законної сили рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
- смерті судді;
- набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді за вчинення ним злочину.
Голова суду повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та Державну судову адміністрацію України, а також через вебпортал судової влади про вакантні посади суддів у суді у триденний строк з дня їх утворення.
2.3. Керівника апарату суду, його заступника за погодженням з головою суду призначає на посаду та звільняє з посади начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області.
2.4. Прийняття на посади та звільнення з посад працівників патронатної служби здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про помічника судді, яке затверджене Радою суддів України та чинного трудового законодавства. Посади помічників судді належать до посад патронатної служби, на які не поширюється дія Закону України «Про державну службу», крім статті 92 Закону України «Про державну службу».
Помічник судді призначається на посаду на строк повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений. Помічник судді призначається на посаду наказом керівника апарату суду за поданням судді. Трудові відносини помічника судді припиняються в день припинення повноважень судді. Наказ про звільнення помічника судді виноситься керівником апарату суду. Помічник судді може бути достроково звільнений з посади за поданням судді.
2.5. Під час укладення трудового договору громадяни зобов'язані подати:
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- трудову книжку, оформлену у встановленому порядку;
- диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку;
- довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, а також копії цих документів;
- особову картку (форма П-2) з відповідними додатками та фотокарткою розміром 4x6 сантиметрів;
2.6. Прийом на роботу працівників апарату суду оформляється наказом керівника апарату, з яким ознайомлюється працівник.
2.7. До початку роботи керівник апарату зобов'язаний:
- роз'яснити працівникові його права й обов'язки та істотні умови праці, наявність на робочому місці, де він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, якщо такі наявні та наслідки їх впливу на здоров'я, його права на компенсацію за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства;
- ознайомити працівника з Правилами внутрішнього трудового розпорядку та посадовою інструкцією під розписку;
- визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
- проінструктувати працівника щодо техніки безпеки, протипожежної охорони та інших правил з охорони праці.
2.8. На осіб, які прийняті на роботу, оформляються трудові книжки. Ведення трудових книжок здійснюється згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін'юсту і Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58. Трудові книжки працівників зберігаються в металевому сейфі.
2.9. Припинення трудового договору може мати місце лише на підставах, передбачених чинним законодавством.
Працівник має право розірвати трудовий договір за своєю ініціативою, попередивши про це керівника апарату суду письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю І групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), керівник апарату суду повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
2.10. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається у випадках, передбачених чинним законодавством України з урахуванням вимог Кодексу законів про працю України.
2.11. Припинення трудового договору оформлюється наказом керівника апарату суду, з яким ознайомлюється відповідний працівник суду.
2.12. У день звільнення суд зобов’язаний видати працівнику суду його трудову книжку із занесеним до неї записом про звільнення та провести з ним повний розрахунок. Записи про причини звільнення у трудову книжку повинні заноситись відповідно до наказу та точно відповідати формулюванню чинного законодавства і з обов’язковим посиланням на відповідну норму закону. Днем звільнення вважається останній день роботи.
ІІІ. ОСНОВНІ ПРАВА Й ОБОВ’ЯЗКИ ПРАЦІВНИКІВ
3.1. Працівника мають право:
1) користуватись правами й свободами, які гарантуються громадянам Конституцією України та законами України;
2) на оплату праці залежно від займаної посади;
3) на просування по службі згідно з чинним законодавством з урахуванням кваліфікації та здібностей та виконання службових обов’язків;
4) на належні для роботи умови праці та їх матеріально-технічне забезпечення;
5) на відпустки, соціальне та пенсійне забезпечення відповідно до чинного законодавства;
6) на чітке визначення посадових обов’язків;
7) на повагу до особистої гідності, справедливого і шанобливого ставлення до себе з боку керівництва, колег та громадян;
8) на захист своїх законних прав та інтересів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Працівники мають також інші права, встановлені чинним законодавством України.
3.2. Основні обов’язки працівників суду:
1) дотримуватись Конституції України, інших актів законодавства України;
2) сумлінно, своєчасно, точно, виконувати свої посадові обов’язки, рішення органів державної влади та розпорядження, вказівки своїх керівників; проявляти ініціативу та творчість в роботі, постійно вдосконалювати організацію своєї роботи;
3) діяти в межах своїх службових повноважень;
4) у разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, працівник зобов’язаний невідкладно в письмовій формі повідомити про це керівника, який дав це доручення, а в разі наполягання на його виконанні – повідомити вищу за посадою особу.
5) виконувати свої посадові обов’язки чесно, неупереджено, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильності до окремих фізичних та юридичних осіб, політичних партій, організацій;
6) шанобливо ставитися до громадян, керівників та співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій та вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби;
7) зберігати інформацію, що становить державну таємницю, не розголошувати відомості про громадян, що стали їм відомі під час виконання обов’язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до чинного законодавства не підлягає розголошенню;
8) забезпечувати, щоб матеріальні та фінансові ресурси, які йому доручені, використовувались раціонально, ефективно та економно;
9) використовувати міжміські телефонні розмови лише в службових цілях;
10) постійно покращувати свої професійні знання, вміння, навички та підвищувати свій інтелектуальний, професійний та культурний рівень за освітньо-професійними програмами та шляхом самоосвіти;
11) виконувати вимоги з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки;
12) дотримуватись ділового стилю у зовнішньому вигляді;
13) підтримувати своє робоче місце та обладнання у порядку, чистоті та справному стані, а також забезпечувати встановлений порядок зберігання матеріальних цінностей і документів;
14) не брати участь в діях, що суперечать національним інтересам України, державної служби, ускладнюють роботу суду;
15) не вчиняти дії, що можуть бути розцінені як використання свого службового становища, з корисливою метою, а також діяння, які відповідно до чинного законодавства, вважаються корупційними;
16) не виявляти упередженість або прихильність до будь-якого підприємства, установи, організації, органу, об’єднання громадян або конкретної особи всупереч інтересам держави.
Працівники суду мають також інші обов’язки, передбачені чинним законодавством України.
Обсяг обов’язків, що їх виконує кожен працівник, визначається його посадовою інструкцією, затвердженою в установленому порядку.
ІV. КЕРІВНИЦТВО СУДУ
/повноваження голови суду та керівника апарату/
4.1. Відповідно до статті 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» голова суду:
1) представляє суд як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами;
2) визначає адміністративні повноваження заступника голови місцевого суду;
3) контролює ефективність діяльності апарату суду, погоджує призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду, а також вносить подання про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;
4) видає на підставі акта про призначення судді на посаду, переведення судді, звільнення судді з посади, а також у зв’язку з припиненням повноважень судді відповідний наказ;
5) повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та Державну судову адміністрацію України, а також через веб-портал судової влади про вакантні посади суддів у суді у триденний строк з дня їх утворення;
6) забезпечує виконання рішень зборів суддів місцевого суду;
7) організовує ведення в суді судової статистики та інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;
8) сприяє виконанню вимог щодо підвищення кваліфікації суддів місцевого суду;
9) вносить на розгляд зборів суду пропозиції щодо кількості та персонального складу слідчих суддів;
10) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Голова суду з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.
У разі відсутності голови суду виконання його обов’язків здійснюється відповідно до встановленого ним розподілу обов’язків щодо організації діяльності суду.
4.2. Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.
Керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування Єдиної судової інформаційної (автоматизованої) системи, інформує збори суддів про свою діяльність. Збори суддів можуть висловити недовіру керівнику апарату суду, що має наслідком звільнення його з посади.
Керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.
Керівник апарату суду зобов’язаний:
1) під час укладення трудового договору роз'яснити працівникові суду його права і обов'язки, поінформувати про умови праці та розмір заробітної плати;
2) належним чином організувати працю та забезпечити кожного працівника робочим місцем, створити для працівників здорові та безпечні умови праці;
3) забезпечувати працівників обчислювальною та іншою технікою, необхідними для роботи матеріалами і приладдям;
4) затвердити чітко визначений обсяг службових повноважень за посадою кожного працівника;
5) контролювати виконання працівниками вимог законодавства, правил внутрішнього трудового розпорядку, створювати умови для зацікавленості працівників у результатах особистої праці, застосовувати до порушників дисципліни заходи дисциплінарного впливу;
6) неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства про працю, правил з охорони праці;
7) постійно вдосконалювати організацію роботи суду, забезпечувати підвищення кваліфікації та професійної майстерності працівників;
8) створювати умови для ефективного використання робочого часу, підтримувати та розвивати ініціативу та активність працівників;
9) забороняється приховувати факти та обставини, що становлять загрозу для життя, здоров'я і безпеки працівників.
V. РОБОЧИЙ ЧАС. ЧАС ВІДПОЧИНКУ
5.1 Тривалість робочого часу працівників суду не може перевищувати 40 годин на тиждень.
У Турійському районному суді Волинської області встановлений п’ятиденний робочий тиждень із тривалістю роботи по днях: понеділок, вівторок, середа, четвер – по 8 годин 15 хвилин, п’ятниця - 7 годин; вихідні дні - субота і неділя.
Початок та кінець робочого часу, перерва, що надається для відпочинку і харчування, встановлюються для працівників з урахуванням режиму роботи суду.
Тривалість перерви для відпочинку і харчування становить 1 годину. Перерва не включається в робочий час, і працівник може використовувати її на свій розсуд. На цей час він може відлучатися з місця роботи.
- початок робочого дня о 9.00 годині;
- закінчення робочого дня з понеділка по четвер о 18 годині 15 хвилин, в п’ятницю - о 17.00 годині;
- перерва на відпочинок та харчування - з 13.00 год. до 14.00 год.
Напередодні святкових та неробочих днів тривалість робочого дня скорочується на 1 годину.
5.2. Надурочна робота та робота у вихідні та святкові дні, як правило, не допускається. Залучення працівників до надурочної роботи, роботи у вихідні, святкові та неробочі дні провадиться у випадках та за умов, передбачених чинним законодавством. Робота у вихідні, святкові та неробочі дні компенсується відповідно до чинного законодавства.
Для виконання невідкладної та непередбаченої роботи працівники суду зобов’язані за наказом керівника апарату, а в разі його відсутності – заступника керівника апарату, з’являтися на роботу у вихідні, святкові та неробочі дні, робота за які компенсується відповідно до чинного законодавства.
5.3. Працівникам суду надаються щорічні основні, додаткові (у передбачених законом випадках) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати до 15 календарних днів, а також навчальні відпустки (для студентів) із збереженням на їх період місця роботи відповідно до чинного законодавства. Щорічні основні та додаткові відпустки надаються працівникам суду відповідно до графіка відпусток, який затверджується головою суду на кожен календарний рік не пізніше 05 січня. Графік доводиться до відома всіх працівників суду.
5.4. Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Суддям, які мають стаж роботи більше 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.
5.5. Працівникам патронатної служби надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарних дні та щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці, пов'язаної з роботою на персональному комп'ютері, терміном 4 календарних дні, які оплачуються відповідно до чинного законодавства.
Працівникам патронатної служби надається матеріальна допомога для оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника патронатної служби.
5.6. Працівникам, які виконують функції з обслуговування та робітникам надається щорічна відпустка терміном 24 календарних дні.
Працівникам, які виконують функції з обслуговування, під час надання щорічної відпустки надається матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
5.7. Працівникам суду можуть надаватися також інші відпустки (наприклад, соціальні) у випадках, передбачених чинним законодавством.
5.8. Надання відпусток суддям оформляється наказом голови суду, а надання відпусток працівникам апарату – наказом керівника апарату.
5.9. Поділ щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості допускається на прохання працівника за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.
5.10. Працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі, надаються додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням, відповідно до статті 15 Закону України «Про відпустки».
VІ. ЗАОХОЧЕННЯ ЗА УСПІХИ В РОБОТІ
6.1. За зразкове виконання своїх обов’язків, тривалу і бездоганну працю, новаторство та інші досягнення в професійній сфері до працівників суду можуть застосовуватися такі заохочення:
- оголошення подяки;
- преміювання;
- нагородження почесною грамотою, цінним подарунком.
6.2. Заохочення оголошуються наказом (розпорядженням) в урочистій обстановці і заносяться службою управління персоналом до трудових книжок працівників у відповідності з правилами їх ведення.
VІІ. СТЯГНЕННЯ ЗА ПОРУШЕННЯ ТРУДОВОЇ ДИСЦИПЛІНИ
7.1. За порушення трудової дисципліни, Правил внутрішнього трудового розпорядку суду, до працівника суду можуть застосовуватися такі види стягнень:
- догана;
- звільнення.
7.2. Звільнення, як дисциплінарне стягнення, може бути застосоване до працівника відповідно до пунктів 3, 4, 7, 8 статті 40 та статті 41 КЗпП України.
7.3. Дисциплінарне стягнення застосовується керівником апарату суду безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
7.4. До застосування дисциплінарного стягнення керівник апарату суду, відповідно до статті 149 КЗпП України, повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
При обранні виду стягнення керівник апарату суду повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Стягнення оголошується в наказі, з яким ознайомлюється працівник.
7.5. Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.
7.6. Дисциплінарне провадження щодо суддів здійснюється відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
VІІІ. ВИКОРИСТАННЯ ПРИМІЩЕНЬ СУДУ
8.1. Службові приміщення використовуються за функціональним призначенням.
8.2. Вхід у приміщення суду здійснюється у робочі дні в такому порядку:
- для працівників суду – за службовими посвідченнями з 8 години ранку;
- для фізичних осіб – згідно з графіком прийому керівництвом суду;
- для фізичних осіб, які подають позовні заяви та інші документи на розгляд суду – за пред’явленим документом, що посвідчує особу - з 9 години ранку.
8.3. Вхід відвідувачів з великогабаритними речами (крім жіночих сумочок, барсеток, папок та портфелів) обмежений. Ручний багаж великих розмірів, за винятком обладнання, що належить представникам преси, підлягає здачі на відповідальне зберігання у кімнату працівнику судової охорони (при наявності такої служби і кімнати).
8.4. Охорона не несе відповідальності за документи, коштовності, валютні кошти, що знаходяться у ручному багажі і не представлені охоронцеві.
8.5. Технічний персонал допускається у приміщення перед початком робочого дня з 6 години ранку, та після закінчення робочого дня - до 21 години вечора.
ІХ. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
9.1. У приміщенні суду на дошці оголошень вивішується графік прийому громадян керівництвом суду.
9.2. Прийом громадян здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про звернення громадян» та Інструкції з діловодства.
Х. ПОРЯДОК ВИРІШЕННЯ ТРУДОВИХ СПОРІВ
10.1. Трудові спори, що виникають між працівником і керівництвом суду розглядаються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
ХІ. КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРАВИЛ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ЗА ЇХ ПОРУШЕННЯ
11.1. Контроль за виконанням Правил внутрішнього трудового розпорядку покладається на голову суду, керівника апарату суду.
11.2. Відповідальність за стан і дотримання перепускного режиму покладається на чергового працівника судової охорони (у разі наявності).
11.3. Недотримання вимог Правил внутрішнього трудового розпорядку суду є підставою для притягнення працівників суду до відповідальності у порядку, передбаченому чинним законодавством.
11.4. До громадян, які допускають порушення цих Правил, можуть бути застосовані такі заходи впливу:
- зауваження;
- випровадження з приміщення суду;
- притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства.
11.5. Правила внутрішнього трудового розпорядку розміщуються на дошці оголошень суду.
11.6. Ознайомлення працівників суду з Правилами внутрішнього трудового розпорядку здійснюється під розпис.